National Exhibition Current List of Winners

2017 Knifemaking

Best of Show

  • John Drewes, Gold Medalist, Red Wing, Minnesota, Modern Scandinavian Knife

People’s Choice

  • David Susag, Lanesboro, Minn., Two Brothers Knife #2

Gold Medal

None

Blue Ribbon

None

Red Ribbons

  • David Susag, Lanesboro, Minn., Two Brothers Knife #1

White Ribbon

  • David Susag, Lanesboro, Minn., Two Brothers Knife #2

Honorable Mention

  • Steven Ruud, Anoka, Minn., Norwegian-Style Knife
  • Darrell Henning, Decorah, Iowa, Everyday Knife

2017 Rosemaling

Best of Show

  • Nancy Odalen, Stoughton, Wisconsin, Ryfylke-Style Kransekake Box

People’s Choice

  • Suzanne Toftey, Gold Medalist, Sartell, Minnesota, Telemark-Style Ale Bowl

Gold Medal

  • Louise Bath, Centennial, Colorado

Blue Ribbon

  • Louise Bath, Centennial, Colorado, Setesdal-Style Wedding Ale Bowl
  • Nancy Odalen, Stoughton, Wisconsin, Ryfylke-Style Kransekake Box

Red Ribbons

  • Kristen Birkeland, Salt Lake City, Utah, Rogaland-Style Round Box
  • Elizabeth Estep, Tacoma, Washington, Hallingdal-Style Square Box
  • Pennie Wilkins, Cottonwood, California, Vest-Agder Ambar

White Ribbons

  • Louise Bath, Centennial, Colorado, Trøndelag-Style Oval Tray
  • Linda Miller, Middlebury, Connecticut, Telemark-Style Bowl

Honorable Mentions

  • Jan Norsetter, Verona, Wisconsin, Os-style Carpenter’s Chest
  • Kristen Birkeland, Salt Lake City, Utah, Telemark-Style Oval Box
  • Mary Hanson, Dousman, Wisconsin, Telemark-Style Trunk
  • Rosann Jorde, St. Paul, Minnesota, Hallingdal-Style Bentwood Box
  • Ronna Thorson, Edina, Minnesota, Telemark-Style Blue Tine
  • Rick James Marzullo, Solvang, California, Telemark-Style Sjøhest Plate

2017 Weaving

Best of Show

  • Corwyn Knutson, Roseville, Minnesota, “Nordlys” Wool Rya Wall Hanging

People’s Choice

  • Laura Demuth, Gold Medalist, Decorah, Iowa, “Thanks to Laurann” Table Runner in Monksbelt Technique

Gold Medal

None

Blue Ribbon

  • Corwyn Knutson, Roseville, Minnesota, “Nordlys” Wool Rya Wall Hanging

Red Ribbon

  • Donna Laken, Rockford, Illinois, “Simply Scandinavian” Bound Rosepath Rug

White Ribbons

  • Kathryn Evans, Lena, Illinois, Band in Slit Tapestry Technique Wall Hanging

Honorable Mentions

  • Winnie Johnson, Mesa, Arizona, Boundweave Rug
  • Helen Scherer, Shawnee, Kansas, When I grow up, I want to be like the Døvleteppe! Table Runner in Vestfold Technique
  • Andrea Myklebust, Stockholm, Wisconsin, Table Runner in Block Damask Technique

2017 Woodworking

Best of Show

  • Hans Sandom, Gold Medalist, Minnetonka, Minnesota, Acanthus-Carved Kubbestol

People’s Choice

  • Hans Sandom, Gold Medalist, Minnetonka, Minnesota, Acanthus-Carved Kubbestol

Gold Medals

  • Stanley Finholt, Decorah, Iowa
  • Shawn Sersland, Ames, Iowa

Blue Ribbon - Acanthus, Dragon-style Category

None

Red Ribbon - Acanthus, Dragon-style Category

None

White Ribbon - Acanthus, Dragon-style Category

  • Mike Hughes, Burnsville, Minnesota, Acanthus-Carved Clock

Honorable Mention - Acanthus, Dragon-style Category

  • Lowell Torkelson, Willmar, Minnesota, Dragon-Style Door Crown
  • Sunhild Muldbakken, Sioux Falls, South Dakota, Acanthus-Carved Clock

Blue Ribbon - Chip Carving and Kolrosing Category

  • Scott Johnson, Atkinson, Nebraska, “Sakarias” Shaving Box with Kolrosing
  • Shawn Sersland, Ames, Iowa, Chip-Carved Box

Red Ribbon - Chip Carving and Kolrosing Category

  • Ellen Macdonald, Decorah, Iowa, “The Strawberry Thief” Chip-Carved Plate

White Ribbon - Chip Carving and Kolrosing Category

  • Shawn Sersland, Ames, Iowa, Chip-Carved Mirror

Honorable Mention - Chip Carving and Kolrosing Category

None

Blue Ribbon - Figure Carving Category

None

Red Ribbons - Figure Carving Category

  • Amy Adams-Westin, St. Paul, Minnesota, “Morning Visit” Figure Carving

White Ribbon - Figure Carving Category

  • Jack Toftey, Sartell, Minnesota, “Earl and His Music Critic” Carved Figure

Honorable Mention - Figure Carving Category

None

Blue Ribbon - Open Category

  • Karen Rebholz, Madison, Wisconsin, “Gjertrud” Hardanger Fiddle

Red Ribbon - Open Category

  • Stanley Finholt, Decorah, Iowa, Turned Bitternut Hickory Bowl

White Ribbon - Open Category

  • David Susag, Lanesboro, Minnesota, Turned Birch Bowl

Honorable Mentions - Open Category

  • Stanley Finholt, Decorah, Iowa, Turned Black Walnut Bowl
  • Peter Olafsen, Cresco, Iowa, Valdres Bench